AHMET YILDIZ’A ADALET!

Ahmet Yıldız’ı Katleden “Katil Baba” Bulunsun!

Ahmet YILDIZ, 15 Temmuz 2008 tarihinde babası tarafından Üsküdar’da “sırf” eşcinsel olduğu için katledilmiştir! 8 Eylül 2009 tarihinde açılan Ahmet YILDIZ cinayeti davası, Türkiye’de ilk defa eşcinsel namus cinayeti kavramını resmiyete taşıdı. Tek sanık olarak yargılanan baba hala bulunamadığı için, 12 yıldır devam eden duruşmalarda sanık sandalyesi hep boş kaldı.

İnterpol ile arama kararı olan firari katil baba, hala her nedense bulunamamış ve adalet sağlanamamıştır.

Oysa biliyoruz ki; eril ve heteroseksist sistem, her zaman LGBTİ+’ları hedef almaya devam etmektedir. İkiyüzlü sistemin adaleti, işine geldiğinde aranan kişiyi yakalayıp yargılayabiliyor iken, bu davada Savcılık, Adalet Bakanlığı ve devletin diğer kurumları davayı görmezden gelmeye devam etmektedir. 12 yıldır devam eden tıkanmıştır.

Bizler bu kampanya ile her kim olursa olsun cinsel kimlik ve cinsel yöneliminden dolayı katledilmesinin önüne geçmek ve işlenen bu suçun en ağır derecede cezalandırılmasını, ailesi veya toplum tarafından işlenen nefret cinayetlerinin hesapsız kalmamasını istiyoruz. Bu sebeple Ahmet YILDIZ’ın katil babasının bir an önce bulunmasını ve yargılanmasını istiyoruz.

Bizler HEVİ LGBTİ+ Derneği olarak; nefrete, erkek adaletine, namus cinayetlerine, homofobiye ve transfobiye inat, Ahmet YILDIZ davasının takipçisi ve müdahili olacağız. Herkesi davayı takip etmeye ve katil babanın bulunması ve yargılanması için bu kampanyayı destek olmaya, sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Sen yoksan çok eksiğiz.

BİR SONRAKİ DURUŞMA:

Dava Tarihi: 6 Ekim 2022 Kartal 5. Ağır Ceza Mahkemesi
Saat: 12:20
Yer: Kartal Anadolu Adliyesi

İmza Kampanyası ( Change.Org )

2016 yılında HEVİ LGBTİ+ Derneği Ahmet Yıldız Dava duruşmasına dikkat çekmek ve gündem oluşturmak için İmza kampanyası başlatmıştı. Duruşma gününe kadar devam eden kampanyaya 4.000’in üzerinde katılım sağlanmıştı. 

Kampanya linki

BİMER Dilekçeleri

2016 yılında HEVİ LGBTİ+ Derneği aktivistlerince şuan CİMER olarak bilinen o dönemin Başbakanlık Bilgi İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan başvuruya İstanbul Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nden Yahya Yıldız’ın kırmızı bültenle aranmaya devam edildiği, yakalanması için ‘titizlikle’ ve ‘kapsamlı’ bir şekilde çalışmaların sürdüğü yanıtı gelmişti.

Çalışmalar ‘titizlikle’ sürerken cinayetin ardından 13 yıl geçmesine, dava süreci 12 yıldır devam etmesine rağmen Ahmet Yıldız’ı eşcinsel olduğu için öldüren katil baba Yahya Yıldız henüz bulunamadı. Katil baba Yahya Yıldız hakkında kırmızı bültenle arama emrinin infazı bekleniyor.

Etkinlikler

Panel: “Bir namus cinayeti: Ahmet Yıldız Davası”  (HEVİ LGBTİ+ Derneği)

2018 yılında Onur Haftası kapsamında panel gerçekleştirilmiştir.

2008 yılında babası tarafından katledilen ve Türkiye’de ilk “Eşcinsel Namus Cinayeti” olarak adlandırılan davada “kayıp” baba bulun(a)madığı için nefret cinayetlerine her geçen gün yeni bir arkadaşımız eklenmekte. Ahmet Yıldız davasının 28. Duruşmasının olduğu bu günde bir araya geliyoruz. Nefret cinayetlerini, Türk “hukuk” sistemini, iyi hal indirimlerini ve cezasızlık konularının tartışılacağı panelde buluşuyoruz.

Moderatör: Can Kaya (HEVİ LGBTİ+ Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanı)
Konuşmacılar: Avukat Fırat SÖYLE: Ahmet Yıldız Davası Avukatı
Dr.Ahmet KAYA: HEVİ LGBTİ+ Derneği, Ahmet Yıldız dava takipçisi

Sosyal Medya Eylemleri 

2016 yılından bu yana HEVİ LGBTİ+ Derneği aşağıdaki hastag eylemleri ile davayı ve cinayeti gündemleştirmektedir. 

1 – Twitter: Hashtag Eylemi / Video eylem
Hashtag: #AhmetYıldızaAdalet  #JusticeForAhmetYildiz

2 – Facebook: Hashtag, Video Eylem ve Event
Hashtag: #AhmetYıldızaAdalet  #JusticeForAhmetYildiz

Birçok kurumun ve tanınmış ismin katıldığı hastag eylemleriyle dava güncel tutulmaya çalışılmıştır;


Ahmet Yıldız Cinayetine Dair Haber ve Yazılar

Eşcinsel olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın duruşması 30 saniye sürdü – T24

Hêvî LGBTİ’den duruşmaya çağrı – Kaos GL Dergi

Eşcinsel olduğu için öldürülen Ahmet Yıldız’ın avukatı: Katil Irak’ta, Interpol raporladı – Diken

Onur Haftası’nda Ahmet Yıldız Davasının 10 Yılı Konuşuldu – Bianet