AHMET YILDIZ’A ADALET!

HABERLER
SOSYAL MEDYA
ETKİNLİKLER

Panel: “Bir namus cinayeti: Ahmet Yıldız Davası”  (HEVİ LGBTİ+ Derneği)

2018 yılında Onur Haftası kapsamında panel gerçekleştirilmiştir.

2008 yılında babası tarafından katledilen ve Türkiye’de ilk “Eşcinsel Namus Cinayeti” olarak adlandırılan davada “kayıp” baba bulun(a)madığı için nefret cinayetlerine her geçen gün yeni bir arkadaşımız eklenmekte. Ahmet Yıldız davasının 28. Duruşmasının olduğu bu günde bir araya geliyoruz. Nefret cinayetlerini, Türk “hukuk” sistemini, iyi hal indirimlerini ve cezasızlık konularının tartışılacağı panelde buluşuyoruz.

Moderatör: Can Kaya (HEVİ LGBTİ+ Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanı)
Konuşmacılar: Avukat Fırat SÖYLE: Ahmet Yıldız Davası Avukatı
Dr.Ahmet KAYA: HEVİ LGBTİ+ Derneği, Ahmet Yıldız dava takipçisi

İMZA KAMPANYASI

2016 yılında HEVİ LGBTİ+ Derneği Ahmet Yıldız Dava duruşmasına dikkat çekmek ve gündem oluşturmak için İmza kampanyası başlatmıştı. Duruşma gününe kadar devam eden kampanyaya 4.000’in üzerinde katılım sağlanmıştı.

DAVAYA ÇAĞRI

Bizler HEVİ LGBTİ+ Derneği olarak; nefrete, erkek adaletine, namus cinayetlerine, homofobiye ve transfobiye inat, Ahmet YILDIZ davasının takipçisi ve müdahili olacağız. Herkesi davayı takip etmeye ve katil babanın bulunması ve yargılanması için bu kampanyayı destek olmaya, sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Sen yoksan çok eksiğiz.

BİR SONRAKİ DURUŞMA:

Dava Tarihi: 27 Haziran 2024, Kartal 5. Ağır Ceza Mahkemesi
Saat: 13:35
Yer: İstanbul Anadolu Adliyesi

AHMET YILDIZ

Ahmet Yıldız’ı Katleden “Katil Baba” Bulunsun!

Ahmet YILDIZ, 15 Temmuz 2008 tarihinde babası tarafından Üsküdar’da eşcinsel olduğu için katledilmiştir! 8 Eylül 2009 tarihinde açılan Ahmet YILDIZ cinayeti davası, Türkiye’de ilk defa “eşcinsel namus cinayeti” kavramını resmiyete taşıdı. Tek sanık olarak yargılanan baba hala bulunamadığı için, 13 yıldır devam eden duruşmalarda sanık sandalyesi hep boş kaldı.

İnterpol ile arama kararı olan firari katil baba, hala her nedense bulunamamış ve adalet sağlanamamıştır.

Oysa biliyoruz ki; eril ve heteroseksist sistem, her zaman LGBTİ+’ları hedef almaya devam etmektedir. İkiyüzlü sistemin adaleti, işine geldiğinde aranan kişiyi yakalayıp yargılayabiliyor iken, bu davada Savcılık, Adalet Bakanlığı ve devletin diğer kurumları davayı görmezden gelmeye devam etmektedir. 13 yıldır devam eden dava tıkanmıştır.

Bizler bu kampanya ile her kim olursa olsun cinsel kimlik ve cinsel yöneliminden dolayı katledilmesinin önüne geçmek ve işlenen bu suçun en ağır derecede cezalandırılmasını, ailesi veya toplum tarafından işlenen nefret cinayetlerinin hesapsız kalmamasını istiyoruz. Bu sebeple Ahmet YILDIZ’ın katil babasının bir an önce bulunmasını ve yargılanmasını istiyoruz.