HÊVÎ LGBTİ’NİN YENİ ÇALIŞMASI: “TÜRKİYE’DEN HIV HİKÂYELERİ” KİTABI

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Yaşanmış 13 hikâyeden oluşan kitap, HIV hakkında önyargıları yıkmayı amaçlıyor

 

                HIV ile yaşamak bir “hastalık” değil. HIV, bağışıklık sistemini etkileyen bir enfeksiyon ve HIV ile AIDS tablosu birbirinden apayrı şeyler. Fakat 90’lı yıllardan bugüne dek HIV pozitif ile yaşayanlara karşı yürütülen sistematik dışlama maalesef devam ediyor. “Türkiye’den HIV Hikâyeleri” kitabı, toplumun farklı kesimlerinden insanları bir araya getiren 13 deneyimi aktararak bu alandaki kara bulutları dağıtmayı hedefliyor.

Hêvî LGBTİ Derneğinin kolektif çalışması olan kitap Müzeyyen Araç ve Ercan Aydın tarafından derlendi. Kapak resmi genç ressam Sadık Arı’ya ait olan kitap üç dilde yayımlandı. Kürtçe çevirisi Ferzan Şêr, İngilizce çevirisi ise Merve Elma tarafından yapıldı.

Kitapta yer alan deneyimlerin yedisi kendini heteroseksüel olarak tanımlayan kişilere, diğer altı deneyimden üçü Türkiyeli LGBTİ’lere, diğer üçü ise Mülteci LGBTİ’lere ait. Kitaptaki, “Kadınlardan Mektuplar” bölümündeki hikâyeler, derneğe yazılı olarak iletilen metinler. Bunlar dışındaki tüm hikâyeler, görüşmecilerle birebir yapılan röportajlardan derlendi.

“Türkiye’den HIV Hikâyeleri” kitabı, kuruluşundan itibaren HIV farkındalığını artırmayı hedefleyen HÊVÎ LGBTİ Derneğinin, HIV ile yaşayan kişilerin toplumda yaşadığı sosyal izolasyonu gözler önüne sermek amacıyla gerçekleştirdiği çalışmaların bir ayağını oluşturuyor.  Kitap, HIV ile yaşamak hakkında yaratılan damgalama ve korku kültürünün önüne geçmek adına atılmış bir adım. Bu çalışma, HIV ile enfekte olmuş insanların yalnız olmadıklarının ve bu durumun hayatın sonu anlamına gelmediğinin altını çiziyor.

“Türkiye’den HIV Hikâyeleri” kitabı HÊVÎ LGBTİ Derneğinden ve kargo yoluyla ücretsiz olarak edinilebilir.


4 yorum

Seiythan · 7 Eylül 2018 21:06 tarihinde

Mrb ben bu kitaptan iki tane almak istiyorum nasıl ulasabilrim

  admin · 29 Kasım 2018 11:26 tarihinde

  Selam Seyithan,
  Kitap Ücretli satılmıyor. Hevi lgbti’nin mail adresi yoluyla iletişime geçebilir misin? Ofis çalışanlarımız isteğine yanıt verecektir.

Harun Demirtas · 8 Eylül 2018 20:10 tarihinde

Mrb

Kitabi okumak istiyorum.
Yurt disindayim.
Danimarkada Aids- fond da calisiyorum.
Kitabi okumak isterdim.

Yurt disinda posta ile hønderilebiliyormu? Yada mail uzerinden Oda olarak?

  admin · 29 Kasım 2018 11:25 tarihinde

  Selam Harun,
  Hevi lgbti’nin mail adresi yoluyla iletişime geçebilir misin? Ofis çalışanlarımız isteğine yanıt verecektir.

Bir cevap yazın