Bu yılki temayı görüyor ve arttırıyoruz: Mülteci LGBTİ+lar hareketin neresinde?

28. onur haftası kapsamında İstanbul LGBTİ+ Onur haftası komitesi ve HEVİ LGBTİ+ derneği ortak etkinliği kapsamında 22.06.2020 tarihinde saat:20.00’da bir araya geldik ve “mülteci LGBTİ+lar hareketin neresinde” dedik.

Etkinlik çağrısında; Okulda, işte, sosyal hayatta, anayasa önünde; yurttaşlık haklarından tutun da devletin en küçük sistematik yapısı olan aileye kadar kendimizi, yerimizi, haklarımızı sorguluyoruz. Peki bu haklarımızı sorgularken “diğerlerinden” ne kadar haberdarız? HEVİ LGBTİ+ olarak bu yılki temayı görüyor ve arttırıyoruz. Mülteci LGBTİ+lar, LGBTİ+ hareketinin neresinde? Bu soruya hep beraber yanıt arıyoruz. denmişti. Zoom üzerinden gerçekleştirilen etkinliğe katılım yoğundu.

Etkinliğin ilk bölümünde; HEVİ LGBTİ+ Derneği mülteci LGBTİ+ alanında çalışan Müzeyyen Araç’ın “Türkiye’de göçe bakış yerinden edilen ve yerinden çıkartılan LGBTİ+lar” üzerine yaptığı sunum ile başladı. Sonrasında mülteci LGBTİ+ arkadaşımız LGBTİ+ aktivisti Sophan; “Mülteci LGBTİ+lar ve son dönem uygulamaları ile yaşanan sorunlar”a  değindi. Ardından etkinliğin ilk bölümünün son konuşmasını  Can Kaya; “Türkiye’deki LGBTİ + hareketinde yer alamayan mülteci LGBTİ+’lar, sebepleri ve çözüm önerileri” üzerine bir sunum ile gerçekleştirdi.

Etkinliğin ikinci bölümünde geçildiğinde katılımcıların  sorularına cevap aranmakla birlikte, sunumalara ve konuşmalara eklemeler yapıldı.

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/1177976519249439/

#Pride2020 #BenNereyim #İstanbulPride

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir