2008 yılında öldürülen Ahmet Yıldız’ın katil babasının ‘titizlikle’ aranmasına rağmen bir türlü bulunamadığı dava yarın devam edecek. Duruşma öncesi sosyal medyada #AhmetYıldızaAdalet eylemi yapılacak.

Ahmet Yıldız’ın eşcinsel olduğu için babası tarafından 2008 yılında öldürülmesinin ardından açılan davanın 22. Duruşması yarın (5 Nisan) Kartal 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Davanın 21. duruşması Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Toplamda bir dakika süren duruşmada Mahkeme heyetine “Eşcinsellerin katilleri niye geç yakalanıyor” diye sorulduğunda, sanık olmadığı için davanın yürütülmediği iddia söylenmişti.

Katil babanın ‘titizlikle’ arandığı iddia edildi

Başbakanlık Bilgi İletişim Merkezi’ne (BİMER) LGBTİ aktivisti Rosida Koyuncu tarafından bu yıl yapılan başvuruya İstanbul Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nden Yahya Yıldız’ın kırmızı bültenle aranmaya devam edildiği, yakalanması için ‘titizlikle’ ve ‘kapsamlı’ bir şekilde çalışmaların sürdüğü yanıtı gelmişti.

Çalışmalar ‘titizlikle’ sürerken cinayetin ardından 8 yıl geçmesine, dava süreci 7 yıldır devam etmesine rağmen Ahmet Yıldız’ı eşcinsel olduğu için öldüren katil baba Yahya Yıldız henüz bulunamadı. Katil baba Yahya Yıldız hakkında kırmızı bültenle arama emrinin infazı bekleniyor. Konuyla ilgili Mahkeme ile Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Müdürlüğü arasındaki yazışmalar da devam ediyor.

Duruşma öncesi sosyal medya eylemi

22. duruşma öncesi Ahmet Yıldız’ın katil babasının yakalanması için kampanya başlatan Hêvî LGBTİ Dayanışma Derneği bu akşam 21.00’den itibaren sosyal medyada #AhmetYıldızaAdalet hashtag’iyle eyleme çağırıyor.

Derneğin imza kampanyası da devam ediyor.

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir