Hêvî LGBTİ Derneği: Bu acımasız, gayrimeşru savaş halini şiddetle kınıyoruz, toplumun her kesimini savaşa karşı tek bir ses olmaya davet ediyoruz.

İstanbul’da faaliyet yürüten Hêvî LGBTİ, savaş koşullarını kınayan ve barış talebini yineleyen bir basın açıklaması yayınladı.

Suruç, Ankara ve Diyarbakır katliamlarını hatırlatan dernek, “Pirsus (Suruç) katliamı ile Kürdistan’da yitirdiğimiz onlarca canımızın yasını dahi tutmaya izin vermeyen devlet, Amed (Diyarbakır) ve Ankara’da devlet destekli terör eylemleriyle katliamlarını gerçekleştirmiş, ardından resmi açıklamalarıyla da bu katliamları meşrulaştırmak istemiştir” dedi.

“Faili meçhul değil, meşhur!”

Hêvî, yaşanan katliamların faili meçhul olmadığını vurgulayarak açıklamaya şöyle devam etti:

“Kadın, LGBTİ, çocuk, yaşlı demeden gerek barış mitinglerinde, gerekse de siyasi iradesi uğruna meydanlarda toplanan kitlelere yönelik bu vahşi katliamların faili meçhul değil, meşhurdur!

“90’larda yürütülen savaş hali, asimile politikasıyla siyasi hal alırken, bugün kirli savaş hukuku doğrudan ‘sindirme ve yok etme’ politikası ile sürdürülmektedir. Kürt halkına yönelik başlatılan bu hukuksuz savaş sürecinde; Kürt siyasetçiler, aydınlar, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler siyasi soykırımın kurbanı edilmeye ve sindirilmeye çalışılmaktadır.”

“Savaşa karşı tek ses olalım”

Dernek son olarak sokağa çıkma yasakları ve Cizre’de bodrumda yaşanan katliamı hatırlatarak, “Hêvî LGBTİ derneği olarak Kürdistan’da sürdürülen bu acımasız, gayrimeşru savaş halini şiddetle kınıyoruz. Kürdistan halkının ve tüm ezilenlerin yanında olduğumuzu da bir kez daha söylüyor, toplumun her kesimini savaşa karşı tek bir ses olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir