“Türkiye Kaos ve Mahşer yeri gibi bizim için.”

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Yalova ve Denizli şubelerinde bir araya gelen İranlı Mülteci LGBTİ’ler sorunlara dikkat çekmek ve taleplerini dile getirmek için eylem yaptılar. Türkiye’de bekleme sürelerinin 4 yılın üstünde olduğunu, hala üçüncü ülke yerleştirilmesinin yapılmadığını ve öncesinde yerleştirme yapılan ülkelerin hepsinin kapalı olduğunu dile getiren LGBTİ’ler kapıların yüzlerine kapatıldığını ve bu süreçte yalnızlaştırıldıklarını belirttiler. Türkiye’de yaşadıkları durumu kaos ve mahşer yerine benzeten LGBTİ’ler ülkelerine geri gidemedikleri gibi 3. Ülke yerleştirilmesinin uzun bir süredir yapılamamasından kaynaklı dolayı: “Her geçen gün yeni bir ayrımcılık ile mücadele etmek zorunda kalıyoruz.” Dediler. Üçüncü ülkeye başvuru dosyalarının incelenme ve karar süreci hızının da düşük olduğunu belirten Mülteci LGBTİ’ler bu konularda seslerini duyurmakta zorluk çektiklerini söylediler.

 

“Bir haftada farklı şehirlerde, 3 farklı saldırı yaşandı.”

Yaşadıkları şehirlerde güvenlik problemi yaşadıklarını dile getiren LGBTİ’ler: “Son 1 haftada peş peşe yaşanan 3 farklı saldırı oldu. Her geçen günde bu saldırıların dozajı artıyor. Mülteci LGBTİ’ler için gün geçmiyor ki bıçaklı saldırı, toplu linç girişimleri gibi nefret saldırıları haberi almayalım.” Dediler.

“LGBTİ+ olduğumuz için iş bulamıyoruz.”

Türkiye’de Mülteci olarak çalışmanın zaten zor olduğunu dile getiren grup: Cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimimizden dolayı iş bulmakta zorlandıklarını; Hayatlarını maddi olarak idame ettiremediklerini ve bu konuda çok fazla ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirttiler.

Can güvenliğinden dolayı ülkelerine dönemediklerini dile getiren LGBTİ’ler; “Türkiye’de yaşanan problemler ve uzun bekleme sürelerinden dolayı psikolojik sorun yaşayan arkadaşlarımız var. Yalnızlaştığımızı hissediyoruz. Herkesi bu konuda dayanışmaya davet ediyoruz.” diyen Mülteci LGBTİ’ler hazırladıkları dilekçeleri SGDD-ASAM Yalova ve Denizli şubeleri aracılığıyla BM’ye göndererek eylemlerine son verdiler.

Haber: Can KAYA

 

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir