Hevi LGBTİ’nin Van’da yapmayı planladığı “Mülteci LGBTİ’ler” paneli hedef gösterildi, homofobik ve transfobik bir grup sokağa çıktı. Dernek panel yerini değiştirdi, tehditlere rağmen homofobi ve transfobi karşıtları Van’da buluştu.

Hak Eşitlik Varoluş için LGBTİ Derneği (Hevi LGBTİ)’nin Van’da 9 Ekim’de yapacağı “Mülteci LGBTİ’ler ve Sorunları” Yeni Akit gazetesi tarafından hedef gösterildi. Sosyal medyadan bir araya gelen homofobik ve transfobik grup linç çağrısı yaptı.

Hevi LGBTİ sosyal medyadan yaptıkları açıklama ile suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi:

“Biz burada yasal bir toplantı yapacaktık. Bizi hedef haline getirdiler. Başımıza bir şey gelirse öncelikle devlet, Akit Gazetesi, sonra da sosyal medya üzerinden bizi hedef haline getirenler sorumludur. Elimizde tehditlere ilişkin telefon numaraları var. En yakın zamanda savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Tüm demokrasi güçlerini bizimle dayanışmaya çağırıyoruz.”

Nefret eylemi

Öte yandan dün Hz. Ömer Camisi önünde bir araya gelen grup, homofobik ve transfobik söylemlerle eylem yaptı. Grup adına açıklama yapan Hüseyin Doğan, panelin valilik kararıyla iptal edildiğini öne sürdü. “Lut kavminin olumsuzluğunu türlü yöntemlerle protesto edeceğiz” diyen Doğan, “Çevremizde gerçekleşen faaliyetlere karşı Müslümanca bir çözüm getirmezsek vebal altında kalırız” diyerek nefret çağrısını yineledi. Açıklamanın ardından Van Kadın Derneği önünde homofobik ve transfobik sloganlar atan grup dağıldı.

Alışın, gitmiyoruz!

Hevi LGBTİ ise bütün tehdit ve baskılara rağmen panelin yerini değiştirerek Van’da buluştu. Buluşmanın ardından sosyal medya hesabından, “LGBTİ aktivistleri Van’da buluştu. Mülteci LGBTİ’ler ve bölgedeki homofobi ve transfobi tartışıldı. Buluşmaya katılan arkadaşların da dediği gibi toplumun ikiyüzlü ahlakı yerin dibine batsın. Alışın, buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz…”

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir