LGBTİ+ derneklerinden İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası yasağına tepki

Tarihimizin, bugünümüzün ve geleceğimizin nefret söylemleriyle, hedef göstermelerle, yasaklarla, tehditlerle bizden alınmasına rızamız yok.

İmzacı LGBTİ+ Dernekleri: 17 Mayıs Derneği, 18 Haziran LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER), Genç LGBTİ+ Derneği, HEVİ LGBTİ+ Derneği, Kaos GL Derneği, Kırmızı Şemsiye Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği (LİSTAG), Muamma LGBTİ+ Derneği, Özgür Renkler Derneği, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Sosyal Politika Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD), ÜniKuir Derneği

LGBTİ+ dernekleri, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın yasaklanmasına karşı ortak açıklamanın tam metni ;

20-26 Haziran tarihlerinde Beyoğlu ve Kadıköy’de gerçekleştirilmesi planlanan 30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri, Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. 12 yıl boyunca barışçıl olması ve kitleselliği ile bilinen İstanbul Onur Yürüyüşü’ne yönelik 2015 yılında getirilen yasaklama ve polis saldırısıyla başlayan, Ankara’daki etkinlik yasaklarıyla devam eden ve peyderpey ülkenin tüm şehirlerine yayılan yasakların bir yenisi daha bugün gerçekleşti.

17 Haziran Cuma günü ise, İstanbul Üniversitesi Eşitlik Topluluğu’nun düzenleyeceği Onur Pikniği, kampüs önünde toplanan kitlenin linç tehditi nedeniyle iptal edildi. Kolluk, LGBTİ+’ları tehdit eden kalabalık grubu uzun süre boyunca dağıtmazken, koruma bahanesiyle 26 LGBTİ+ hak savunucusunu kandırarak göz altına alındı.

LGBTİ+’lara özel uygulamaları da içeren bu yasaklama kararları, başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Anayasa’ya aykırıdır. Devlet LGBTİ+’ları, LGBTİ+’ların barışçıl toplanma özgürlüğünü ve her türlü hakkını korumakla yükümlüdür.

Biliyoruz ki; bu yasaklar onur duyduğumuz varoluşumuzu, ilmek ilmek örerek bugünlere getirdiğimiz mücadelemizi, hakkımız olan anayasal ve toplumsal eşitliğin sağlanmasında aldığımız yolu hedef alıyor. Onurla sahip çıktığımız varoluşumuzdan utanmamız, temas ettiğimiz kalplerde unutulmamız, büyüttüğümüz dayanışmamızı kaybetmemiz, kazandığımız alanları terk etmemiz, haklı mücadelemizden geri adım atmamız bekleniyor.

LGBTİ+ dernekleri olarak açıkça ilan ediyoruz: Utanmayı, unutulmayı, terk etmeyi, kaybetmeyi, geri adım atmayı reddediyoruz. Tarihimizin, bugünümüzün ve geleceğimizin nefret söylemleriyle, hedef göstermelerle, yasaklarla, tehditlerle bizden alınmasına rızamız yok.

LGBTİ+’ları yalnızlaştırmaya, kriminalize etmeye, şiddetin öznesi haline getirmeye yönelik tüm politikalara karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Hukuktan, demokrasiden, insan haklarından yana tüm kurumları ve kamuoyunu da aynı kararlılıkla ses çıkarmaya ve bulundukları her alanda LGBTİ+’larla dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.

30. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftamız Kutlu Olsun.