HEVİ LGBTİ+ Derneği olarak “Mülteci LGBTİ+lar Özelinde 17 Mayıs Homofobi Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün Buluşması” etkinlikleri ile 6. defa bir araya geldik.

Etkinliğimizin ilki olan Arapça konuşan mülteci LGBTİ+’lar özelinde 16.05.2021 Cumartesi tarihinde gerçekleşti.

Etkinliğimizin ikincisi Farsça konuşan mülteci LGBTİ+’lar özelinde 16.05.2021 pazar tarihinde iki farklı oturumla Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşti.

HEVİ LGBTİ+ Derneği olarak 2016 dan beridir Mülteci LGBTİ+lar özelinde bir araya geliyoruz. Peki neden Mülteci LGBTİ+lar özelinde ?

Türkiye’de yaşayan, yaşamak zorunda bırakılan mülteci LGBTİ+lar çoklu ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Mülteciler çoğu zaman kendi başlarına LGBTİ+fobi ve ırkçılıkla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır. HEVİ LGBTİ+ olarak bizler, 2015 yılından beri düzenli olarak mülteci LGBTİ+larla çalışmalar yürütmekteyiz. HEVİ olarak, mülteci LGBTİ+ların yalnız olmadığını hatırlatmak, yaşanan hak ihlalleri ve LGBTİ+fobi ile mücadele etmek için bu yıl da 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi Karşıtı Gün’ (IDAHOBIT) kapsamında mülteci LGBTİ+ arkadaşlarımızla olarak bir araya geliyoruz. Bu yılda 6.sını düzenlediğimiz etkinlikte online olarak bir araya geldik.

Bu yıl bir araya gelirken farklı dillerde ( Arapça-Farsça ) iki farklı oturumla yürüttüğümüz etkinliğin birinci oturumunda “​Mülteci LGBTİ+ Olmak ve Değişen Hukuk Prosedürleri” başlığı altında Kaos GL avukatı Hayriye Kara sunumu ile katkı sağladı ve sonrasında gelen sorulara cevap arandı. Etkinliğin ikinci oturumunda ise “Mülteci LGBTİ+lar ne talep ediyor?” başlığıyla Mülteci LGBTİ+lardan gelen bir talepler bildirgesi taslağı hazırlandı.

Her iki etkinlikte konuşulan konuların , cevap bulunan soruların ve mültecilerden gelen talepler bildigesininde olduğu raporu “20 Haziran Dünya Mülteciler Günü”nde Türkçe-Kürtçe-Arapça-Farsça-İngilizce olacak şekilde 5 dilde yayımlanacaktır.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir