İzmir’de trans seks işçilerine yönelik artan saldırılara karşı 18 Haziran LGBTİ+ Dayanışma Derneğinin basın açıklamalarının ilkini 12 Nisan Salı saat 14:00’de İHD İzmir şubesinde yaptı. İkinci basın açıklamasını 13 Nisan Çarşamba saat 18:00’de İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yaptı.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

‘Genel ahlak’ anlayışı gerekçe gösterilerek biz seks işçisi trans kadınlara yönelik son yıllarda şiddeti artarak devam eden baskılara dur demek için burada toplanmış bulunmaktayız. Her türlü iktidar aracıyla giderek hayatın her alanına yayılan ve şiddeti artan transfobiye karşı korkmadığımızı ve bir arada olduğumuzu dile getiriyoruz. İzmir’de son altı ayda gerçekleşen transfobik nefret saldırılarının öfkesini hala taşıyoruz.

Tüm yaşanan nefret cinayeti ve saldırılarının yanı sıra evlerinin önünde, yürüdükleri sokaklarda markete giderken, arkadaşlarıyla otururken ve hatta sadece kimlik bilgilerinin elde edilmesiyle hiçbir gerekçe gösterilmeden trans kadınlara genel ahlakın arkasına sığınılarak ve 5237 sayılı ‘Kabahatler Kanunu’ gerekçe gösterilerek keyfi ve hukuksuz* şekilde kolluk güçleri tarafından sistematik olarak para cezaları kesilerek transfobik şiddet sürdürülmektedir. Açıkça hukuksuz biçimde görevi kötüye kullanan kolluk kuvvetleri trans kadınların yaşadığı sokaklarda adeta abluka altına süreğen bir baskı ve keyfi ceza şiddetine maruz bırakılmakta ve sistematik olarak insan hakları ihlal edilmektedir. Bu ülkenin vatandaşları olan trans kadınlar olarak herkes kadar ve herkes gibi her türlü insan hakkı ve kent haklarından yararlanmak istiyor ve haklarımızdan taviz vermeyi reddediyoruz.

Taleplerimiz

  • Hukuksuz ev kapamalarının son bulması ve hukuksuz bir şekilde mühürlenen ikamet yerlerinin yeniden açılması
  • Keyfi ceza ve kısıtlamaların derhal durdurulması ve delilsiz yazılan cezaların iptal edilmesi
  • Yaşam alanlarımızda sürdürülen polis ablukasının kalkması
  • İlkim Delal Cemre Özenin serbest bırakılması
  • Görevi kötüye kullanan polis memurları hakkında soruşturma başlatılması
  • Transların temel insan hakları ve kent haklarına eşit erişimin önündeki engellerin kaldırılarak hakların hayata geçirilmesi
    Trans hayatlarımız değerlidir!

Basın açıklamasına HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’da katılıp konuşma yaptı.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir