20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde, LGBTİ+lara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddeti reddediyoruz.

ABD’li siyah bir trans kadın olan Rita Hester, 28 Kasım 1998’de yaşadığı evde göğsüne saplanan bıçak darbeleri ile öldürüldü. Beş gün sonra, 4 Aralık gecesi, Rita Hester’ın öldürüldüğü Allston kentinde 250 kişinin katılımıyla mumlu gece yürüyüşü düzenlendi. Bir yıl sonra trans bir avukat olan Gwendolyn Ann Smith’in internet üzerinden başlattığı ‘Remembering Our Dead’ (Ölülerimizi Anmak) isimli kampanyayla 20 Kasım, Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü olarak organize edildi. Smith tarafından internet üzerinden organize edilen anma günü zamanla uluslararası bir anma gününe dönüşmüştür.

Ülkemizde birçok trans cinsiyet kimlikleri temelinde, zarar verme amacıyla cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Nefret suçlarının yaygınlığı ve cezasız kalması da zaten görünmez olan transları kendilerini korumak için daha da görünmez olmaya iterek, varoluşsal bir tehdide dönüşebilmektedir. Translara yönelik nefret suçları sadece sokakta değil, transların aileleri partnerleri ve arkadaşları tarafından da gerçekleşmektedir.  

Türkiye’de 2008 yılında Eryaman’da translara yönelik saldırıların ardından açılan davada tanık ve şikâyetçi sıfatıyla yer alan Dilek İnci, uğradığı şiddet sonucu hayatını kaybetmişti. Rita Hester gibi, Dilek İnci de Türkiye’de trans direnişin sembolü oldu ve Eryaman davasıyla ilk defa “nefret saikiyle işlenmiş suçlar” kavramı literatüre girdi. Pembe Hayat Derneği, İstanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği gibi örgütlerin birçok ilde düzenledikleri çeşitli etkinlikler ve basın açıklamaları ile her sene 20 Kasım’da nefret suçu mağduru translar anılmakta ve transları sistematik şiddet ve ayrımcılıktan koruyacak yasalar için mücadele edilmektedir. Ancak ne yazık ki günümüzde anti-demokratik düzlemde, eşitsizlik üreten hükümet politikaları translar için güvensizlik ortamını derinleştirmeye devam etmektedir. 2021 yılında İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılma kararı bunun en son örneğidir.

Nefret sonucu katledilen, ölüme itilen Hande Kader’i, Didem Akay’ı, Okyanus Efe Özyavuz’u, Ayaz Utku Karakulak’ı, Eylül Cansın’ı ve daha nice arkadaşlarımızı

Unutmadık
Unutmayacağız
Unutturmayacağız.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir