25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde Türkiye’nin birçok kentinde kadınlar cinsiyetçi, cis-heteronormatif sisteme ve şiddete karşı sokaklarda.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Kutlu Olsun
2021 yılı Kasım ayına kadar 346,
Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi 20 Mart 2021 den bu yana 162 kadın öldürüldü.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde şiddete dur diyoruz
Kadına yönelik her türlü şiddeti reddediyoruz.
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi (kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi), 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Bu sözleşme 20.03.2021 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile haksız ve hukuksuz bir şekilde feshedilmiştir.
Bizler “İstanbul Sözleşmesi”‘den vazgeçmiyoruz. Kadına şiddete karşı koruma kalkanı görevi gören 6284’ün uygulanmasını istiyoruz.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar ve LGBTİ+’lar erkek şiddetine karşı her yıl olduğu gibi yine sokaktaydılar.

25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla İstanbul’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kadın “Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Umudumuz gücümü birbirimizde” yazılı mor pankart açtılar.

Erkek şiddetini protesto eden dövizler taşıyan kadınlar, ” Devlet elini bedenimden çek”, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Jin jiyan azadi”, “Hükümet istifa”, “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganları atıldı.

Polis barikatıyla yürüyüşe engel olunmaya çalışılsada kadın+lar polis ablukası altında basın açıklanması okundu.

Okunulan basın açıklamasının tam metni şöyle;

25 Kasım da kadınların isyanı da yasak tanımaz!

Bugün burada erkek şiddetine karşı birbirimizden aldığımız güçle mücadelemizi büyütmek için buluştuk. Bugün hayatlarımızı savunmak için, bir kişi daha eksilmemek için buluştuk. Öfkemizi de isyanımızı da umutlarımızı da engelleyebilecek bir barikat yok.

Erkek devlet şiddetine karşı, erkek egemenliğine karşı, yoksulluğa, işsizliğe, savaşa, hukuksuzluğa, cezasızlığa, ayrımcılığa karşı, her gün yaşanan kadın katliamlarına,trans cinayetlerine karşı, bizler yine buradayız işte, yine sokaklardayız.

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kamusal alanlar erkek devlet şiddetine artık yeter diyen kadınlara kapatılmaya çalışıldı. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek faillere adeta arka çıkan devlet, bizi engellemeye çalışıyor.

25 Kasımı değil, sokaktan geçerken “kadın olduğu için karşı koyamayacağı düşünülerek” öldürülen Başak Cengiz’in katilini, kadın katillerini engelleyin;

Hayatları için mücadele eden kadınları, LGBTİ+ları değil, uzaklaştırma kararlarını görmezden gelen/uygulamayan erkekleri engelleyin;

Çocuk istismarını, çocukların evlendirilmesini, istismar sanıklarının Elmalı’da ve pek çok davada olduğu gibi beraat etmesini engelleyin;

Çilem’i, Öznur’u, Nevin’i, Melek’i ölmemek için öldürmek zorunda bırakan sistematik erkek şiddetini engelleyin;

Gözaltında çıplak arama yani cinsel şiddet uygulayanları engelleyin;

Kadınların emeğinin hem devlet, hem sermaye hem erkekler tarafından sömürülmesini, sosyal güvence ve geçim için aileye erkeklere mecbur edilmesini engelleyin.

Nefret söylemlerini bırakın homofobi, transfobiyi engelleyin.

Göçmenlere karşı ırkçı söylemleri, emek sömürüsünü, cinsel istirması engelleyin.

Bizler tabi ki İstanbul Sözleşmesi’nden bi gecede çekilenlerin önceliğinin şiddeti önlemek olmadığını bildiğimiz için bu yasağa şaşırmıyoruz, bu yasağı tanımıyoruz da.

Engellenen biz olmayacağız; bu yasağı, bu kararı alanları, erkek şiddetini besleyenleri engelleyeceğimiz bir dünyayı kurmak bizim elimizde. Gücümüz birbirimizde.

Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir