Derneğimizin hazırladığı “Covid-19 Pandemi Döneminde Mülteci LGBTİ+lar ve Yaşadıkları Hak İhlalleri” raporunu dijital ortamda yayımladık.

HEVİ LGBTİ+ Derneği ve Heinrich Böll Stiftung Türkiye Temsilciliğinin desteğiyle her yıl olduğu gibi bu yılda 6’ncısını düzenlediğimiz “Mülteci LGBTİ+lar Özelinde 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Bifobi Transfobi İnterfobi Günü Buluşmaları-VI” etkinliğinde mülteci LGBTİ+lar ve bu alanda çalışmalar yürüten mülteci LGBTİ+ aktivistler tarafından oluşturulan “Covid-19 Pandemi Döneminde Mülteci LGBTİ+lar ve Yaşadıkları Hak İhlalleri” raporunu 5 dilde ( Türkçe-Kürtçe-Arapça-Farsça-İngilizce ) olarak yayımladık.

HEVİ LGBTİ+ Derneği olarak 2016 dan beridir Mülteci LGBTİ+lar özelinde bir araya geliyoruz. Peki neden Mülteci LGBTİ+lar özelinde ?

Türkiye’de yaşayan, yaşamak zorunda bırakılan mülteci LGBTİ+lar çoklu ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Mülteciler çoğu zaman kendi başlarına LGBTİ+fobi ve ırkçılıkla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır. HEVİ LGBTİ+ olarak bizler, 2015 yılından beri düzenli olarak mülteci LGBTİ+larla çalışmalar yürütmekteyiz. HEVİ olarak, mülteci LGBTİ+ların yalnız olmadığını hatırlatmak, yaşanan hak ihlalleri ve LGBTİ+fobi ile mücadele etmek için bu yıl da 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi Karşıtı Gün’ (IDAHOBIT) kapsamında mülteci LGBTİ+ arkadaşlarımızla olarak bir araya geliyoruz. Bu yılda 6.sını düzenlediğimiz etkinlikte online olarak bir araya geldik.

Bir araya gelirken farklı dillerde ( Arapça-Farsça ) iki farklı oturumla yürüttüğümüz etkinliğin birinci oturumunda “​Mülteci LGBTİ+ Olmak ve Değişen Hukuk Prosedürleri” başlığı altında Kaos GL avukatı Hayriye Kara sunumu ile katkı sağladı ve sonrasında gelen sorulara cevap arandı. Etkinliğin ikinci oturumunda ise “Mülteci LGBTİ+lar ne talep ediyor?” başlığıyla Mülteci LGBTİ+lardan gelen bir talepler bildirgesi taslağı hazırlandı. Raporun 2. kısmını oluşturan “Mülteci LGBTİ+lar ne talep ediyor?” başlığını daha önceden Hak temelli ve LGBTİ+ alanında çalışan kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere tüm kamuoyuna “Açık Çağrı” olarak ilan etmiştik.

COVİD-19 PANDEMİ DÖNEMİNDE MÜLTECİ LGBTİ+LAR VE YAŞADIKLARI HAK İHLALLERİ RAPORU NASIL HAZIRLANDI

Raporun oluşturulmasında “Mülteci LGBTİ+ Olmak ve Değişen Hukuk Prosedürleri” ve “Mülteci LGBTİ+lar ne talep ediyor“? oturumları esnasında paylaşılan güncel bilgiler ve katılımcıların deneyim aktarımlarıyla alınan ses kayıtları deşifre ve redakte edildikten sonra raporda yer almıştır. Raporda yer alan tüm bilgiler katılımcılara etkinlikler öncesi gönderilen dijital güvenlik onam formu ile HEVİ LGBTİ+ Derneği tarafından güvence altına alınmıştır.

Etkinlikte; mülteci LGBTİ+ların yanı sıra çevirmenler, sosyal hizmet uzmanı, KAOS GL avukatı ve HEVİ LGBTİ+ Derneği mülteci komisyonu aktivistleri katkı sunmuşlardır.

Türkiye’nin farklı illerinde yaşayan ve farklı statüler ile yaşamakta olan mülteci LGBTİ+ların deneyimlerinin öncelendiği bu rapor nitel gözlem yapılarak kişilerin deneyimleri ile elde edilen bilgiler ışığında şekillenmiştir.

Oluşturulan raporun 5 dildeki PDF halini aşağıdaki linkten ücretsiz indirebilirsiniz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir