Türkiye’de her geçen gün daha da artan LGBTİ+fobi ve hak ihlalleri sebebiyle birçok LGBTİ+ daha güvende olacaklarını düşündükleri ülkelere göç etmek zorunda kalıyor.
Türkiye’de devlet yetkilileri tarafından uzun bir süredir hedef gösterilen LGBTİ+lar çözümü Türkiye’yi terk etmekte buluyor. Devlet kurumları, siyasi aktörler konu LGBTİ+lar olunca anayasada yer alan temel hak ve özgürlükleri görmezden geliyor. Türkiye’de yasalar kişi hak ve özgürlüklerini korumayınca LGBTİ+lar birçok kez daha hedef tahtasında yer alıyor.
LGBTİ+lar; yaşanan bu hak ihlalleri, güvensizlik, ayrımcılık ve LGBTİ+fobiden kurtulmak için çözümü başka ülkelere göç etmekte görmeye devam ediyor.

Kitapta söz ettiğimiz üzere biliyoruz ki “Dünyanın hiçbir yeri LGBTİ+lar için tamamen güvenli değil.” Peki buna rağmen Türkiye’yi terk etmek zorunda bırakılan, başka ülkelere göç eden mülteci LGBTİ+lar bu kararları aldıktan sonra ne gibi sorunlar ile mücadele ediyorlar? LGBTİ+lar gittikleri ülkede ne gibi sorunlar yaşıyorlar? Göç süresi boyunca hangi “dayanıklılık” testlerine maruz kalıyorlar?
Türkiye’den dünyanın birçok farklı ülkesine göç etmiş LGBTİ+ mültecilerin hikâyelerine yerverilen bu kitapta birbirinden farklı deneyimleri hep beraber inceleme fırsatı buluyoruz.

Türkiye’den göç eden LGBTİ+ların göç yollarında maruz kaldıkları hak ihlalleri, vardıkları ülkede yaşadıkları ayrımcılık, ırkçılık ve şiddetin ortaya çıkarılması için hazırlamış olduğumuz bu kitapta birbirinden farklı ülkelere giden LGBTİ+lar ve yaşadıkları süreçlere hep beraber tanıklık ediyoruz.

Müzeyyen Araç ve Ercan Aydın tarafından derlenen kitap Selçuk Çelik tarafından yayıma hazırlandı. Kapak ve iç tasarımı Zafer Rıfat Irmak tarafından hazırlanan kitabın Kürtçe çevirisi Ferzan Şêr, İngilizce çevirisi ise Gökçe katkıcı tarafından gerçekleştirildi. Kitapta yer alan deneyimlerin tümü, görüşmeciler ile birebir yapılan röportajlardan derlendi.
İçinde farklı deneyimlerin yer aldığı kitabın aynı zamanda Türkiye’den göç etmeyi, Türkiye’yi terk etmeyi düşünen LGBTİ+lar ve diğer insanlar için önemli bir kaynak olacağını düşünmekteyiz.

Türkiye’den Göç Hikayeleri Kitabı Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği katkılarıyla hazırlanmıştır.

Kitaba ücretsiz olarak erişebilmek için hevilgbtiyayin@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir