HEVİ LGBTİ+ olarak Dünyada LGBTİ+ aktivizminden örnekler içeren ve hafıza çalışmalarına katkıda bulunacağına inandığımız ‘Sınır Ötesi’ Youtube yayın dizisine başlıyoruz. Türkiye’de son dönemde artan LGBTİ+ yasakları ve yeni ayrımcı düzenlemeler ile yalnızlaştırılan LGBTİ+’lar ve  LGBTİ+ örgütleri olarak dünyadan çeşitli örgütlenme örneklerini inceliyor olacağız. “Sınır Ötesi” serisinde ilk olarak Macaristan’dan Labrisz Lesbian Association Yönetim Kurulu üyesi Dorottya Redai’yi konuk ettik.

Çok Konuşulan Hikâye Kitabından, Aşırı Sağcı Milletvekili ve Seks Partisine;

Labrisz Lesbian Association(LLA) tarafından Eylül ayında  yayınlanan üç ay gibi kısa bir sürede 35 bin adet satan ve geleneksel masallara kapsayıcı bir yorum getiren ‘Herkes için Masallar’ kitabı ülkenin gündemine oturdu. Kitap, son yıllarda ardı ardına getirdiği LGBTİ+ karşıtı yasalarla dikkati çeken hükümetteki Fidesz partisi ve aşırı sağın tepkilerine neden olurken yakın zamanda parti kurucularından ve LGBTİ+ karşıtı bir milletvekili ise Brüksel’de bir gey seks partisinde yakalanmıştı.

Birbirimizden Öğrenmeye Devam Ediyoruz

1996 yılında kurulan Labrisz Lesbian Association Yönetim Kurulu üyesi Dorottya Redai ile Macaristan’da LGBTİ+ tarihi, lezbiyen tarihi arşiv çalışmaları, göçmenler dahil hedef gösterilen azınlıklar, orta okullarda yaptıkları çalışmalar, LGBTİ+ karşıtı yeni yasaları ayrıca konuştuk.

HEVİ LGBTİ+ Derneği Sağlık Komisyonu üyesi Necib Varan’ın hazırlayıp sunduğu çalışmayı Youtube kanalımızdan veya

https://www.youtube.com/watch?v=EcANmk5a0EQ&ab_channel=HEV%C4%B0LGBT%C4%B0Derne%C4%9Fi

bağlantısından izleyebilirsiniz.

 İyi seyirler!

Kanalımıza üye olmayı unutmayın.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir