Muamma LGBTİ+ Derneği ve Hevi LGBTİ+Derneği, The Coalition for Sexual & Bodily Rights in Muslim Societies (CSBR) desteği ile Türkiye’de yaşayan mülteci LGBTİ+’ların öz örgütlenmenin imkanlılığı üzerine ‘’Mülteci LGBTİ+ Aktivist Buluşmaları’’ başlığı ile bir dizi online toplantı organize etmekte. Geçtiğimiz aylarda bu toplantıların ikisi gerçekleştirildi.
Bu toplantıların ilkinde mülteci LGBTİ+ aktivistler ile ihtiyaç ve durum (SWOT) analizi yapıldı. İkincisinde ise yine öznelerle öz-örgütlenmenin hukukî boyutları ele alındı. Toplantılar ve çıktıları beş dilli olarak planlandı ve gerçekleştirildi.
Bu toplantı dizisinin üçüncü oturumu ise ‘Türkiye’deki LGBTİ+ hareketi ile İş birliği imkanları neler?’ başlığı ile öznelerle beraber gerçekleştirilecek.
Bu toplantıda öncelikle daha öncesinde gerçekleştirilen iki toplantının ayrıntılı ve sistematik aktarımını yapmak.
Bu toplantının ana meselesi mülteci LGBTİ+’ların öz örgütlenme gereksinimlerine katkı sunabilmek ve bunu kolaylaştırmak için neler yapabileceğimizi birlikte düşünmek, bilgi eşitlemek ve asgari bir dayanışma inşa etmek ve mülteci LGBTİ+’ların haklara erişebilmelerini kolaylaştırabilmek adına bir örgütlenme dinamiği yaratabilmek. Buna ek olarak mülteci LGBTİ+’ların öz örgütlenme zeminini güçlendirmek için Türkiye’deki LGBTİ+ hareketi nasıl katkılar sunabilir ve bu alandaki ihtiyaçların ne kadarını karşılayabilir. Bu toplantılarda misyonumuz mülteci LGBTİ+’ların kendi öznelikleri ve ihtiyaçları üzerinden kendilerine alan açmaları için aracı olmaktır. Önceki iki toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da Kürtçe’nin Sorani lehçesi, Farsça ve Arapça ardıl çeviri desteği sağlanacaktır.
Not: Toplantı Mülteci LGBTİ+ Aktivist özneler ile Türkiye’deki LGBTİ+ hareketinden davetli örgüt temsilcileri arasında gerçekleştirilecektir.

Etkinlik 20 Aralık Pazar günü saat 13:00 – 17:00 arasında gerçekleştirilecek.

Kayıt yaptırmak için veya toplantı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa info@muammalgbti.org adresinden bize yazabilirsiniz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir