Hêvî LGBTİ Derneğinin Friedrich Ebert Türkiye Temsilciliğinin desteği ile her ay düzenlediği Mülteci LGBTİ+’lar Yalova buluşması kasım ayında da yapıldı.  Buluşmada İran, Irak ve Afganistan’dan LGBTİ+ ların katılımı yoğundu. Buluşma ekim ayı toplantı notları ve kararlarının değerlendirilmesi ile başladı.

Türkiye’de Üniversite Eğitimimize Devam Etmek İstiyoruz.

Ekim ayı toplantısında Mülteci LGBTİ+’ların söz ettiği eğitim hakkı konusunda ayrıntılı bir sunum yapan Müzeyyen ARAÇ genel olarak YÖS ve SAT sınavları ile bu sınavlara girebilme koşulları hakkında bilgi verdi. Mülteci LGBTİ+’ların Türkiye’de uzun bekleme süreleri boyunca almak istedikleri eğitimin ulaşılamaz olmasının sebeplerinin gündemleştirildiği toplantıda özelde Yalova Üniversitesinde Mültecilerin  sınırlı sayıda girebilecekleri bölümler ve koşulları hakkında ayrıntılı bilgi verildi.

Toplantının ikinci bölümünde ise Mülteci Translar özelinde sağlık hakkı gündeme geldi.

 Doktora randevu alamıyoruz, hormon takviyesi almak isteyen arkadaşlarımız var.

Mülteci LGBTİ+’ların özelde hastane randevusu almada problemler yaşadığı ve gittikleri sağlık kurumlarında çoğu zaman ırkçılığa, homofobi ve transfobiye maruz kaldıkları dile getirildi. Yaşanan transfobik, homofobik olayalardan dolayı çoğu LGBTİ+’nın sağlık kuruluşlarına başvurmaktan çekindiği belirtildi.

Mülteci Translar özelinde ise psikyatriden endokrnolojiye yönlendirilme süreçlerinin çok uzun sürmesinden dolayı  çoğu transın bu süreci devam ettiremediği gözlemlendi. Özelde bazı trans mültecinin ise hormon takviyesi sürecini nasıl başlatacağı ve sürdürebileceği konularında bilgi sahibi olmadığı  gözlemlendi. Sağlık hakkı ve hormon takviye süreci hakkında ayrıntılı bir sunumun yapıldığı toplantı aralık ayı içinde yapılacak toplantı ve önerilerin dile getirilmesi ile sona erdi.

Hêvî LGBTİ Derneği kasım ayı Mülteci LGBTİ+ Yalova Buluşması toplantıdan hemen sonra gerçekleştirilen mini kokteyl ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haber: Can KAYA

 

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir