Hevi LGBTi+ Derneği Mülteci LGBTi Komisyonu tarafından Yalova’da yer alan mülteci LGBTİ+ toplantısı yapıldı. Friedrich Ebert Stifftung Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen buluşmada LGBTİ+’lar bir araya geldi.  Yalova yerelinde bir araya gelen Hevi LGBTİ+ aktivistleri ve mülteci LGBTİ+ lar yaşanan sorunlara hep beraber çözüm aradı.

Süresiz beklemekten sıkıldık.

Yalova yerelinde yaşamanın zorluklarından söz eden LGBTİ+’lar artık göç idaresi üzerinden alınan görüşmelerde sürelerin daha da uzadığını ifade ettiler. Mülteci LGBTİ+’lardan bir arkadaş; “3 yıldır burada yaşıyorum ve daha geçen gün ülke seçimi için arandım. İş ülke seçimi aranması ile bitmiyor hatta yeni başlamış oluyor.” dedi.

Güvenli alanlara ihtiyacımız var.

Son 1 yıldır Yalova dahil birçok uydu kentte yaşamak daha da zorlaştığını dile getiren mülteci LGBTİ+’lar; Yalova yerelinde  homofobik, transfobik, bifobik kişiler tarafından tehdit edildiklerini ve  kimi zaman arkadaşlarımızın fiziksel şiddete maruz  kaldıklarını söylediler.

Toplantı sonunda Yalova’da gelecek ay bir dayanışma etkinliği yapılması ve mülteciler özelinde yeni bir ağın kurulması kararları alındı.

Haber: Can KAYA

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir