LGBTİ+ derneklerinden ortak açıklama: Kayyumlar gidecek biz kalacağız!

LGBTİ+ dernekleri, 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısına ilişkin ortak açıklama yayınladı.

17 Mayıs Derneği, 18 Haziran LGBTİ+ Dayanışma Derneği, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Eğitim-Sen İstanbul 3 No’lu Şube LGBTİ+ Komisyonu, Genç LGBTİ+ Derneği, HEVİ LGBTİ+ Derneği, Kaos GL Derneği, Kırmızı Şemsiye Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ+ Dayanışma Derneği, LİSTAG, Muamma LGBTİ+ Derneği, Özgür Renkler Derneği, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, SPoD ve ÜniKuir’in ortak açıklamasının tam metni şöyle:

LGBTİ+ dernekleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 9. Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne yönelik saldırıyı kınıyor, kamuoyunu LGBTİ+’lara yönelik bu saldırıya karşı harekete geçmeye çağırıyoruz.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne kayyum atanması üzerinden geçen 502 gündür Boğaziçi bileşenleri mücadele etmeyi sürdürüyor. Mücadelenin en başından beri ön sıralarda yer alan LGBTİ+’lar medyada hedef gösteriliyor; üniversite içi ve dışında yürütülen soruşturmalarla baskı altına alınıyor; davalarla kriminalize ediliyor. Boğaziçi Üniversitesi LGBTİA+ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması, LGBTİ+’ları da koruyan CİTÖK’ün işlevsiz kılınmasıyla üniversite içerisindeki koruyucu mekanizmalar devre dışı bırakılıyor.

2015’ten beri LGBTİ+’ların toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, Onur Yürüyüşleri’ne yapılan saldırılarla katlanarak ihlal ediliyor. Polis saldırısında 70 kişi gözaltına alındı. Hak mücadelesi yürütenler evrensel hukuk hiçe sayılarak, insan haklarına aykırı biçimde gözaltına alınırken işkenceye maruz bırakılıyor.

Biliyoruz ki şarkılarımız, bayraklarımız, yürüyüşümüz ve hatta var oluşumuz rahatınızı kaçırıyor. Ancak ne üniversitelerde ne sokaklarda Onur Yürüyüşü yapmaktan vazgeçeceğiz. Kayyumlar gidecek biz kalacağız!