HEVİ LGBTİ+ Derneği olarak “Pandemi Dönemi Mülteci LGBTİ+’lar Sağlık Hakkı” etkinliğimizin ilki olan Arapça konuşan mülteci LGBTİ+’lar özelinde 20.02.2021 tarihinde gerçekleşti.

Etkinliğimizin ikincisi Farsça konuşan mülteci LGBTİ+’lar özelinde 21.02.2021 pazar olarak iki farklı oturumla  Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşti

İki farklı dilde ( Arapça-Farsça ) iki farklı oturumla yürüttüğümüz etkinliğin birinci oturumunda ​Mülteci LGBTİ+ Sağlık Hakkı ikincisinde ise Mülteci LGBTİ+ Hasta Hakları ve Ayrımcılık üzerine alanında uzman Dr. Deniz Mardin ( Halk Sağlığı Doktoru, Göç ve Sağlık Danışmanı ), Nurullah Canşı (Tercüman ve Sağlık Elçisi) ve Ayşin (Fatemeh) Dehghan’ ın (Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. ve Sağlık Elçisi) tarafından mülteci LGBTİ+’lara sağlık hakkı ve sağlığa erişim konusunda bilgilere yer verildi.

Türkiye’de değişen mülteci sağlık hakları mevzuatı ve mülteci LGBTİ+’ların sağlık alanında yaşadığı hak ihlalleri yanı sıra mülteci LGBTİ+’lar özelinde trans uyum süreci konusunda  deneyim aktarımlarıyla devam etti. Etkinlikte sağlık alanında yaşanan hak ihlallerine karşın neler yapılabir sorusuna karşın HEVİ LGBTİ+ Dernek avukatı Aylin Kırıkçı tarafından mevcut hukuki mevzuat ve şikayet mekanizmaları hakkında bilgilendirme yapıldı.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir