Newroz/Novruz/Nevruz Bayramı; birçok halk tarafından her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan yeni yılın, doğanın uyanışının, bahar bayramının simgesi olup kimileri için de isyanın simgesidir. Kürtler, Farslar, Afganlar, Anadolu Türkleri, Arnavutlar, Azeriler, Gürcüler, Kırgızlar, Özbekler, Türkmenler, Zazalar v.b birçok miletçe önemle kutlanır.

Newroz/Novruz/Nevruz Orta Doğu ve Asya’nın pek çok yerinde bazı yerel farklılıklarla kutlanıyor. Şu anda pek çok farklı halk tarafından kendi geleneklerine göre değerlendirilmek istenen bayram, aslında hiçbir halkın tekelinde değildir

Covid-19 Pandemisi dolayısıyla fiziksel mesafeyi koruyor olabiliriz fakat sosyalleşmeye online olarak devam ediyoruz. Biz çok kimlikli; mülteci, göçmen, Türkiyeli LGBTİQ+lar 20 Mart Cumartesi günü saat 21.00 – 00.00 saatleri arasında ZOOM üzerinden bir araya geliyoruz.

Newroz/Novruz/Nevruz’u dans ve müzik ile kutluyor Coronaya inat partiye evlerimizden devam ediyoruz. Cinsiyetsizi, şekilsizi, lubunyası, butchı, ablası, transı, natransı evlerden canlı yayın ile bir araya geliyoruz. Seni de aramıza bekliyoruz. Hazırlan lubunya Newroz/Novruz/Nevruz ateşi ile evlerinizi ısıtmaya geliyoruz.

Kayıt için hevilgbt@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir