“Kadınlar tarih boyunca ne zaman kendilerini gerçekleştirmek isteseler türlü gerekçelerle ya geri çevrildiler ya da engellendiler. Okula gitmelerinin dahi yasak olduğu dönemler vardı; ama    onların önünde hiçbir şey duramadı. ” diyor derleyen notunda. Hepimizin hayatına bir noktadan dokunmuş, etkilemiş kadınların hikayelerinin yer aldığı bir derleme kitabı olarak “Hafif Adımlar” kısa bir zaman önce raflarda yerini aldı .

MARSHA P. JOHNSON ve WACHOWSKİ KIZ KARDEŞLER İLE TRANS KADINLAR

Kitapta Cahide Sonku, Marie Curie, Afife Jale, Rachel Corrie ve Ursula K. Le Guin gibi önemli  cis kadınların yanı sıra, tarihe iz bırakmış ünlü  Trans kadın yönetmenler  Wachowski Kardeşler ve 1969 Stonewall olaylarının baş kahramanlarından Marsha P. Johnson’un hikayeleri de yer alıyor.

Ardis Kitap’tan çıkan Hafif Adımlar kitabının derlemesi Seçil SUNGUR tarafından yapılmış. Kitaba Başak TİNLİ illüstrasyonları ile eşlik ediyor.

Sıcak yaz aylarında hayatınıza hafif esintiler  katacak olan Hafif Adımlar’ı okumanın belki de tam zamanı. Söze kitabın arka kapak kısmında yer alan Virginia Woolf’un şu güzel dizeleri ile son verelim:

“Ne hoş bir güzelliği vardır;

Hafif Adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin.

Kimseye bir kötülüğü dokunmadan yaşayanların,

Onurlu bir yaşamı seçenlerin…”

Virginia Woolf.

 

Haber: Can KAYA

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir