Bu yıl 25’incisi düzenlenecek olan İstanbul Onur Haftası kapsamında Hevi LGBTİ Derneğinin organize ettiği; “Sömürgecilik ve LGBTİ+” Paneli 20 Haziran Salı günü Cezayir Salonunda gerçekleşecek. Etkinlik kapsamında Kaliforniya-Berkeley Üniversitesinden Prof. Dr. Paola Bachetta ABD’de ve Fransa’daki deneyimlerini aktaracak. Türkan Yıldız ise Hevi LGBTİ ve Kürt LGBTİ+ler bağlamında soruları yanıtlayacak. Etkinliğin detayları;

LGBTİ+ bireylerin yaşadıklarını ve örgütlülüğünü, sömürgecilik ve ırkçılık bağlamında Türkiye’den ve Dünyadan örneklerle beraber tartışalım istiyoruz. LGBTİ+ ve Queer hareketlerde etnisite ve sınıf temelli iktidar ilişkileri nasıl bir rol oynuyor ? Ezilen etnik kimliklere mensup LGBTİ+ bireyler, LGBTİ+ hareket içinde ve ondan bağımsız nasıl bir mücadele yürütüyor?

Karşılaştıkları zorluklar neler? Aramızda egemenlik ve iktidar ilişkilerinin olduğunu bilerek, nasıl politik ittifaklar kurabiliriz?

Moderatör:
Fatma Çıngı Kocadost (Lozan Üniversitesi-L’EHESS)

Konuşmacılar:
• Kaliforniya-Berkeley Üniversitesinde profesör Paola Bachetta hem araştırmacı hem de bir aktivist olarak, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’daki deneyimlerle konuyu tartışacak.
• Türkan Yıldız (L’EHESS) Hevi LGBTİ ve Kürt LGBTİ+ ler bağlamında sorularımıza yanıt arıyacak.

Tarih ve saat: 20 Haziran 2017, 19.00- 21.00
Yer: Cezayir salonu, Hayriye Caddesi 12, Galatasaray, Beyoğlu, 34425 İstanbul

Facebook‘taki etkinlik için: Panel

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir